HP-55D50STPE
Click to enlarge
Home กล้องวงจรปิด กล้องวงจรปิดระบบ IP Hi-View HP-55D50STPE
HP-55D30PEL
HP-55D30PEL
Back to products
HP-97B20PE-AIFR
HP-97B20PE-AIFR
HP-55D50STPE
  • Dome IP Camera 5.0 Mega pixel (PoE)
  • 1/2.8″ CMOS 1920×1080 (2MP)
  • H.265+, Lens 3.6mm, SMD LED 18 Pcs, 10-30M
Add to wishlist
0 People watching this product now!
Categories: กล้องวงจรปิด, กล้องวงจรปิดระบบ IP, Hi-View
Share:
  • Description
  • Reviews (0)
  • Shipping & Delivery
Description
กล้องวงจรปิด IP DOME ยี่ห้อ HI- VIEW รุ่น HP-55D50STPE
  • 1/2.8″ CMOS 1920×1080 (2MP)
  • D-WDR, BLC, DEFOG, IP66, Audio in x1
Specification
Model HP-55D50STPE
Image Sensor 1/2.8″ IMX335 progressive scan CMOS
Recommend Recording Pixels (H)x1944(V), Approx. 5.04M Pixels
Pixels 5MP
Min. IIIumination Color 0.0001Lux@F1.2
B/W 0.0001Lux@F1.2
Shutter Speed 1/50(1/60s) to 1/10,000s
Siow Shutter Mode Low, medium, high
Day / Night Mode Star IR, Full Color, B/W, Smart Alert
White Balance Supported
BLC Supported
AGC Supported
Image Brightness Adjust Supported
Image Contrast Adjust Supported
Image Sharpness Adjust Supported
Image Saturation Adjust Supported
DNR Supported
DWDR Supported
Defoging Supported
Image Flip Supported
Image Mirror Supported
Anti Flicker Supported
Region Cover Supported (Max. 4 ares)
Lens
Mount Type M12
Auto Iris Auto Electric Lris
Focal Length Fixed lens 3.6mm./F1.6
Focus Control Manual
Infrared
IR Type SMD 18 Pcs
IR Distance 10-30M
IR-CUT Support IR-CUT filter
IR Intensity Smart IR (Auto)
IR-Swap Supported
Video
Video Format PAL/NTSC
Video Encode H.265X, H.265+, H.265AI
Smart Encode Supported
Image Resolution 5MP,4MP,1080P,D1,CIF
Video Stream  Dual Stream
Image Resolution Main Stream 5MP@15fps,4MP@20fps
Substream D1@15fps,CIF@25fps
Bitrate Control VBR/CBR
Privacy Masking Supported
OSD Supported
Audio
Audio Encode G.711A
Network
Network Protocols TCP/IPv4, HTTP, DHCP, DNS, RTSP, FTP, UPnP, NTP, P2P
User Interface IE, App, VMS
Application Programming ONVIF
Account Management Supported
Alarm/Seciruty/Maintain
Motion Detection Supported
Human Detection Supported
Video Blind Alarm Supported
IP Filter Supported
Image Storgae Supported
Reboot Maintain Supported Email/FTP (Interval time setting)
Improt&Export Config. Supported
Log Serach Supported
Upgrading Software Supported
Alarm Trigger Send email, FTP, write log, record
Interfaces
Ethernet x1 (10/100M, RJ45 water-prrof interrace)
Audio Input x1 (RCA)
Power Supply x1 (DC jack female)
Environmental
Operathing Temperature 0 ํC -+40 ํC
Storage Temperature -20 ํC -+60 ํC
Operating Humidity 90% RH
Protection Level IP66H
Surge Protection Level 6KV
Electrical
Power 12V DC +-10% / POE
POE Standard IEEE 802.3af (15.40W)
Power Consumption IR OFF: 2.5W
IR ON: 5.5W
Mechanical
Weight Approx. 0.30Kg
Dimensions 106x98x60 mm.
Reviews (0)
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “HP-55D50STPE” Cancel reply
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Shipping & Delivery
Related products
-13%
Compare
HCO-7020R
กล้องวงจรปิด, กล้องวงจรปิดระบบ AHD, Wisenet
  • QHD (2560 x 1440, 30fps) resolution
  • 0.27 Lux@F2.0 (Color),0 Lux (B/W : IR LED on)
  • Built-in 4mm fixed lens
Add to wishlist
Quick view
HCO-7030R
Compare
  • Built-in 6.0mm fixed lens